kak

سمپاشي ارزان و تضميني در تهران 

سمپاشي تخصصي كك منزل يا محل كارتان را به ما بسپاريد. ما با راهكارهاي حرفه اي مقاومت عجيب اين حشره ي موذي را در هم مي شكنيم و كك ها را ريشه كن مي كنيم

kaneh

سمپاشي كنه

سمپاشي كنه و از بين بردن آن از ديگر خدمات ما مي باشد. براي اينكه خودتان با كنه مقابله كنيد مي توانيد مقالات سايت ما را مطالعه كنيد

susk

سمپاشي سوسك در تهران 

سوسك يكي از شايع ترين حشرات موذي خصوصا در آپارتمان هاست و كثيفي آن آزاردهنده و چندش آور است. براي ريشه كن كردن سوسك و سمپاشي آن با ما تماس بگيريد

sas

سمپاشي ساس

محل زندگي ساس در همه جا از منزل تا محل كار مي باشد. براي مقابله و نابودكردن اين حشره موذي آماده ي كمك به شما هستيم

با ما با شماره 09193933021 تماس بگيريد

marmulak

سمپاشي مارمولك در تهران 

مارمولك از ديگر حشرات موذي است كه در مناطق شهري يافت مي شود. سمپاشي و ريشه كردن كردن مارمولك تخصص ماست. به ما اعتماد كنيد

mush

سمپاشي موش در تهران 

ورود موش هاي فاضلاب به خانه يك مصيبت عظيم است. براي سمپاشي مقابله و كشتن موش ها و جلوگيري از زاد و ولد آنها با ما تماس بگيريد.

۷ روش خانگی برای مبارزه با حشره ساس

۷ روش خانگی برای مبارزه با حشره ساس

هرآنچه باید درمورد ساس و از بین بردن آن بدانید

ساس ، یک حشره‌ی خون‌خوار و مزاحم دارای جثه‌ی ریز و بسیار قدرتمند است! این حشره به هر خانه‌ای که هجوم بیاورد، از بین بردن آن کار آسانی نیست. ما در این مقاله در مورد ساس ، درمان نیش ساس ، علائم نیش ساس و روش‌های خانگی برای از بین بردن ساس و پیشگیری از هجوم ساس ها خواهیم گفت.

ساس ، حشره‌ای کوچک و بدون بال است که فقط از خون موجودات خونگرم تغذیه می‌کند. انسان ها بهترین میزبان‌ برای دو گونه‌ی اصلی ساس محسوب می شود.

براي خريد اينترنتي سم ساس روي لينك زير كليك كنيد:

خريد اينترنتي سم ساس

در میان انواع ساس ‌ها، دو نوع ساس وجود دارد که از خون انسان تغذیه می‌کنند، یکی ساس گرمسیری و دیگری ساس معمولی یا ساس تختخواب. این نوع ساس ‌ها حتی در مقبره‌ مصریان باستان که قدمت آنها به ۳۵۰۰ سال پیش بازمی‌گردد نیز یافت شده‌اند.

ساس ‌ها بیش از میلیون‌ها سال است که به‌عنوان انگل لانه‌ی پرندگان شناخته شده‌اند و در لانه‌ی پرنده‌ها و خفاش‌ها زندگی می‌کنند. بعضی از انواع ساس نیز می‌توانند خود را با محیط زندگی بشر وفق بدهند.

ساس ‌های تازه متولدشده که به آنها شفیره (نیمف) گفته می‌شود، بسیار کوچک اما قابل‌ مشاهده‌اند و تقریبا به‌اندازه‌ی دانه‌ خشخاش هستند. ساس ‌های بالغ حدود ۶ میلی‌متر طول دارند و شکل بدن‌ شان قبل از خوردن غذا، بیضی و تخت است؛ اما بعد از غذا خوردن، اندازه‌ی آنها دو برابر می‌شود. نیمف‌ها، تخم ساس و حشره‌های بالغ، با چشم‌ غیرمسلح به‌ وضوح قابل دیدن هستند.

در زبان انگلیسی به این حشرات «bedbug» یا همان حشره‌ی تختخواب می گویند، زیرا تختخواب انسانها بهترین مکان برای زندگی این حشرات محسوب می شود. مبل‌های راحتی، تشک تخت، لباس و سایر وسایل نرم و پارچه‌ای، محیط مناسبی برای زندگی ساس ‌ها هستند. این حشرات جاهای تاریک را نیز ترجیح می‌دهند. ساس ‌ها در تمام انواع خانه‌ها، کشتی‌های کروز، سنگرها، سربازخانه‌ها و ... یافت می‌شوند و می توانند مشکلات فراوانی را برای ساکنان آن ایجاد کنند.

اگر از نزدیک به این حشرات نگاه کنید، خواهید دید که رنگ آنها از سفید و روشن تا قهوه‌ای تیره و نارنجی تیره متغیر است و بعد از غذا خوردن، بدن آنها سیاه یا قرمز رنگ دیده می شود. این حشرات معمولا در درز و شکاف‌ها و جاهای تاریک پنهان می شوند.

حقایقی درمورد ساس

- ساس ‌ها حشراتی کوچک و بدون بال هستند که از خون موجودات خونگرم تغذیه می کنند.

مطالب مرتبط 

روش های مبارزه با ساس

چه چیزی باعث جذب ساس ها میشود؟

سمپاشی منازل در تهران

آیا خودمان میتوانیم با ساس مبارزه کنیم؟

مبارزه با ساس‌ کتاب‌، کیف‌ و وسایل

روش درمان‌ نیش ساس

سمپاشی ساس در تهران

ساس چیست؟

مقابله با ساس در هتل

سوالات متداول در باره ی ساس ها

- بیشتر ساس ‌ها هنگامی از خون میزبانان تغذیه می کنند که در خواب باشند.

- زمان فعالیت ساس ‌ها برای غذا خوردن بین نیمه‌شب تا ۵ صبح می باشد.

- جای نیش ساس یا سریعا ظاهر می شود یا ممکن است بروز آن تا ۱۴ روز طول بکشد.

- ساس ‌ها در صورتی که به‌طور مرتب تغذیه شوند، می‌توانند تولید مثل کنند، تخم بگذارند و زنده بمانند.

نشانه‌های حضور ساس در خانه

یکی از نشانه‌های قطعی وجود ساس در خانه، گزیده شدن افراد توسط این حشرات در طول شب می‌باشد و با خارش شدید و آزاردهنده‌ای همراه است. هرگاه در خواب، حشره‌ای شما را نیش زد، بلافاصله تختخواب خود را بررسی نمایید تا ساس را پیدا کنید.

به‌ دقت ملحفه‌ها و روتختی را چک کنید. درزهای تشک و گوشه‌ها و فنرهای تخت را بررسی کنید تا این حشرات یا تخم آنها را پیدا کنید. تخم ساس شبیه به دانه‌ی خشخاش با رنگ‌ سفید و روشن است.

همچنین نشانه‌هایی از فعالیت ساس ‌ها در زیر کاغذدیواری‌هایی که بلند شده‌اند و در نزدیکی تختخواب قرار دارند، در گوشه‌ و کنار میزها، کمدها و دراور قابل مشاهده می‌باشد.

لکه‌های قهوه‌ای تیره روی تشک و سایر وسایل اطراف تخت نیز وجود دارد که ادرار یا مدفوع ساس هستند. ادرار آنها مایعی به رنگ قهوه‌ای روشن یا سیاه است که جذب پارچه‌ها شده و رنگ آن باقی می‌ماند یا به‌ صورت دانه‌های ریز، خشک می‌شود.

تجمع تعداد زیادی ساس در یک مکان، بویی شبیه به بوی گشنیز تولید می‌کند.

مبارزه با ساس ‌ها

ساس می‌تواند در هر گوشه و درز و شکافی از منزل پنهان شود، بنابراین از بین بردن آنها کار آسانی نیست. بهترین راه برای نابودی این حشرات کمک گرفتن از یک متخصص مهار آفات می باشد.

همچنین خارج کردن وسایل اضافی و مرتب کردن به‌ هم‌ ریختگی‌ها، فرصت و فضای کمتری برای پنهان شدن به ساس ها می‌دهد. علاوه بر آن بررسی خانه و پیدا کردن ساس ها ، از بین بردنشان را تسریع می بخشد.

برخی شرکت‌های دفع آفات و سمپاشی، ممکن است از شما بخواهند تا قبل از حضورشان در منزل، وسایل را از دیوار جدا نمایید و تشک تخت را بلند کرده و به دیوار تکیه دهید. برخی نیز ترجیح می‌دهند که خانه را دست‌نخورده تحویل بگیرند تا خودشان همه‌جا را با دقت بررسی و محل زندگی حشرات را پیدا کنند.

روش‌های خانگی برای از بین بردن ساس

برای خلاص شدن از شر این حشرات موذی، روش‌های مختلفی وجود دارد که نحوه‌ی استفاده از آنها با توجه به میزان هجوم و حضور ساس متفاوت است. در اولین مراحل حضور این حشرات در خانه، با استفاده از روش‌های ساده و طبیعی به راحتی می‌توان از شر آن ها خلاص شد؛ اما اگر تعداد و دامنه‌ی توزیع آنها گسترده شده باشد، این راه‌های ابتدایی به هیچ عنوان موثر نخواهد بود.

انواع حشره‌کش‌هایی که در فروشگاه‌ها موجود می باشند، معمولا چندان قوی نیستند که روی ساس ‌ها تأثیری بگذارند. به همین دلیل در شرایط حاد و بحرانی، برخی افراد از شرکت‌های دفع آفات و سمپاشی، برای از بین بردن آنها کمک می گیرند.

علاوه بر این، عوامل دیگری نیز وجود دارد که از بین بردن این حشرات را سخت تر می کنند. یکی از عوامل، دشواری تشخیص آنها می باشد، زیرا ساس حشره‌ ای کوچک است و در مکان‌های تنگ و کوچک، به راحتی پنهان می‌شود.

برای خلاص شدن از شر این حشرات، به نکات زیر توجه داشته باشید:

از بین بردن ساس ، کار بسیار دشواری است؛ زیرا به راحتی قابل مشاهده نیستند و نیز در برابر آفت‌کش‌ها و حشره‌کش‌های معمولی بسیار مقاوم می باشند.

برای در امان ماندن از گزش ساس ، تا زمانی که در خانه وجود دارند، تشک و تخت خود را با روکش مخصوص بپوشانید.

اطراف خود را با دور کردن وسایل و لوازم اضافه خلوت کنید و آنها را با جارو برقی در محیط باز به طور کامل تمیز نمایید. این کار باعث کاهش تعداد حشرات و تخم آنها می شود.

اگر در شرایط حادی قرار گرفتید، از متخصصان دفع حشرات و آفات کمک بخواهید. در این زمینه شرکت‌های خدماتی زیادی وجود دارد که تخصص و کمک آنها در از بین بردن ساس ، آخرین و تأثیرگذارترین راه ممکن است.

۱. اقدامات اولیه و طبیعی برای مبارزه با ساس

اولین گام برای از بین بردن ساس ، پیدا کردن محل اختفای آنها می باشد.

فردی که مورد گزش ساس قرار گرفته، احتمالا قطره‌های خون را در ملحفه خود مشاهده می کند. از علائم گزش ساس می توان به زخم، ورم پوست تا شعاع پنج سانتی‌متری و خارش شدید اشاره کرد.

از آنجا که ساس ها بیشتر در رختخواب پنهان می شوند، گزش آنها معمولا در شب‌ اتفاق می افتد و در واقع این تشک و تختخواب است که مورد حمله‌ی ساس ها قرار می‌گیرد.

ساس ها از نوزادی تا بلوغ کامل، طول بدنشان از یک تا ۶ میلی‌متر افزایش پیدا می‌کند؛ از این رو ممکن است ساس ها را در اندازه‌های مختلف مشاهده کنید.

۲. برداشتن تشک

اولین کاری که باید انجام دهید، تشک تخت را بردارید و تخت را کاملا خالی کنید. برای انجام این کار:

ابتدا روتختی را برداشته و فورا داخل دو کیسه‌ی پلاستیکی قرار داده و درب آن را محکم ببندید تا حشرات و تخم‌ها در جاهای دیگر پخش نشوند.

سپس ملحفه‌ها و روتختی‌ها را به مدت حداقل ۳۰ دقیقه در آب داغ بشویید و به مدت ۳۰ دقیقه نیز در دمای بالا خشک کنید. زمانی پلاستیک ملحفه را باز کنید که آنها را به‌طور کامل داخل ماشین لباسشویی گذاشته‌اید.

همچنین تا جایی که مقدور است همه جا را با دقت جارو کنید تا حشراتی که در نقاط دور از دسترس پنهان شده‌اند، از بین بروند.

حتما محتویات کیسه جاروبرقی یا کل کیسه را در فضای باز برده و داخل یک کیسه‌ی پلاستیکی قرار دهید و درب آن را محکم ببندید.

برای اطمینان، با استفاده از اسپری‌های حشره‌کش، تخت خود از وجود حشره‌ها و تخم آنها پاک نمایید.

۳. پوشاندن تخت

دومین اقدام مهم برای جلوگیری از ورود حشرات به تخت، پوشاندن کامل تخت می باشد. کاورهای پارچه‌ای مخصوصی برای این منظور وجود دارند که حشرات داخل آنها به دام می افتند و از طرفی نمی توانند از بیرون وارد آن شوند.

همچنین می‌توانید از ملحفه‌های مخصوص زیپ‌دار استفاده نمایید. به هر حال استفاده از این کاورها و ملحفه‌های موجود در فروشگاه‌ها، بسیار کم هزینه تر از تعویض تشک تخت می باشد. این پوشش باید به مدت حداقل یک سال، روی تخت باقی‌ بماند.

این کاورها، حشرات را از نقاط غیرقابل‌ دسترس دور نگه داشته و پیدا کردن آنها را راحت‌تر می‌کند. استفاده از آن برای تشک جدید به منظور پیشگیری از ورود حشرات نیز ضروری می باشد.

قبل از پوشاندن تخت، حتما مرحله‌ی اول را که پیدا کردن حشرات و از بین بردن و جارو کردن آنهاست، انجام دهید.

۴. تله‌هایی برای به دام انداختن حشرات

برای دور کردن حشرات از تخت، دام‌های خاصی وجود دارند که به طور معمول در محل پنهان شدن حشرات و نیز محل خواب میزبان، قرار می‌گیرند.

یکی از این دام‌ها، پدهای چسبناک مخصوصی هستند که در پایه‌ی تخت گذاشته شوند و حشرات را جذب می‌کنند، البته این روش، ظاهر ناخوشایندی داشته و محیط را کثیف می‌کند.

در بازار مواد و ابزارهای خاصی برای از بین بردن ساس موجود می باشد، اما می توان بعضی از آنها را در منزل نیز تهیه نمود.

تخت را از دیوار فاصله دهید و دقت کنید که ملحفه با زمین در تماس نباشد، با این کار حشرات را از تختخواب خود تا حدی دور نگه می‌دارید.

۵. گرما

یکی از روش‌های مؤثر برای از بین بردن ساس ، شستن لباس‌ها و ملحفه ها با آب داغ، می باشد.

اگر دمای بدن ساس ها و محیط اطرافشان به بیش از ۴۵ درجه برسد، آنها می‌میرند. بنابراین قرار دادن حشرات در معرض دمای بالا به مدت یک ساعت می تواند آنها را در هر مرحله‌ای از عمر خود که باشند، از بین ببرد. در دمای بالای ۶۰ درجه، تمام ساس ها به‌ سرعت از بین می‌روند.

با این حال با گرم کردن دمای اتاق، نمی توان به از بین بردن ساس ها مطمئن بود، چرا که به دمای بسیار بالایی نیاز است. همچنین ممکن است با این کار ساس ها در سراسر منزل پخش شوند، زیرا برای یافتن محیط خنک‌تر و دور از گرما، به اتاق‌های مجاور خواهند رفت.

۶. سرما

ساس ها در دمای خیلی پایین نیز از بین می روند. برای این منظور، باید ساس را در معرض دمای پایین به مدت حداقل ۴ روز و در دمای کمتر از ۱۸- سانتیگراد قرار داد. در واقع برای اینکه این مقدار از سرما، به سوراخ‌ها و درزها نفوذ کند و همه‌ی ساس ها و تخم‌ها از بین بروند به چهار روز زمان نیاز دارد.

همچنین برای استفاده از این شرایط می‌توانید وسایل کوچک آلوده به ساس ها و تخم ها را در فریزر قرار دهید و دوره‌ی چهار روزه را باید از زمانی حساب کنید که شیٔ موردنظر کاملا به دمای منفی ۱۸ درجه رسیده باشد. این زمان برای اجسام بزرگ تر، به مراتب بیشتر خواهد بود.

البته فریزرهای خانگی آنقدرها سرد نیستند که بتوانند ساس را از بین ببرند، به همین دلیل به زمانی بیش از ۴ روز نیاز است.

همچنین استفاده از سیستم‌های گازی که برای فریز کردن فوری طراحی شده‌اند، زیاد تأثیری ندارد و ممکن است دامنه‌ی حضور ساس ها را گسترده‌تر کنند، چرا که فشار هوای ایجاد‌ شده، حشرات را به اطراف پراکنده می کند.

با خاموش کردن وسایل گرمایشی و باز گذاشتن درب‌ و پنجره‌ها نیز به هیچ وجه دمای اتاق تا این حد پایین نمی‌آید که بتواند ساس ها را از بین ببرد؛ بنابراین روش مناسبی برای این کار نمی باشد.

شاید ترک کردن و خالی گذاشتن اتاق برای مدت بیش از یک سال برای کشتن ساس ها مؤثر باشد، چون این حشرات می توانند به مدت طولانی بدون ماده‌ی غذایی زنده بمانند. اما از طرفی هم ممکن است به اتاق‌ها یا واحدهای مجاور نقل‌مکان کنند و دوباره برگردند.

۷. مواد شیمیایی برای استفاده‌ی خانگی

شما می توانید از بعضی مواد شیمیایی موجود در فروشگاه‌های آنلاین یا فروشگاه‌های مربوطه، استفاده نمایید. البته استفاده از این مواد در محیط بسته خطرناک بسیار خطرناک است.

توجه داشته باشید که همیشه از مواد دارای مجوز و تأییدیه استفاده کنید و دستورالعمل آن را با دقت مطالعه نمایید و طبق دستور عمل کنید.

این مواد شیمیایی شامل:

- پیرِترین و پیرتروئید که از گل داوودی تهیه می شوند.

- مواد خشک‌کننده‌ مانند بوریک اسید و خاک دیاتومه که پوشش محافظ بدن حشرات را از بین می‌برند.

- مواد زیست‌ شیمیایی مثل روغن چریش که به‌صورت پرس سرد تولید شده باشد.

- پیرول

- نیکوتینوئید (نوع مرکبی از نیکوتین که بر سیستم عصبی حشرات تأثیر می‌گذارد)

- تعدیل‌کننده‌های رشد حشرات که فرآیند رشد آنها را مختل می‌کند.

هنگام خرید این محصولات حتما توجه داشته باشید که مجوز لازم را داشته باشند و روی برچسب آنها حتما کلمه‌ی ساس درج شده باشد، زیرا بعضی از حشره‌کش‌ها، برای سایر انواع حشرات مناسب نمی باشند.

برای استفاده از این مواد، تمام دستورالعمل‌های درج شده را با دقت انجام دهید تا در تماس مستقیم با حشرات و محل زندگی آنها قرار گیرند.

کنترل آفات و حشرات توسط متخصص

از آنجا که حشره‌کش‌های موجود در بازار که در دسترس همگان قرار دارند، معمولا در شرایط بحرانی، به‌ اندازه‌ی کافی مؤثر واقع نمی شوند و به جاهای دور از دسترس و مخفیگاه حشرات راه پیدا نمی کنند؛ بنابراین در این مواقع بهتر است متخصصان دفع آفات و حشرات وارد عمل شوند.

برای این کار یکی از حشرات را گرفته و از آن عکس بیندازید تا به متخصص مربوطه نشان دهید. به این ترتیب متخصصان با تشخیص نوع حشره‌، می توانند حشره‌کش‌های مناسب را تهیه نمایند.

متخصصان برای مبارزه با این حشره ها، ابتدا از روش‌های غیرشیمیایی استفاده می‌کنند و اگر این روش ها نتیجه ای نداشته باشد، انواع حشره‌کش‌های شیمیایی و سمپاشی را به کار می برند.

برخی از این سم ها و حشره‌کش‌ها به مجوز نیاز دارند و فقط بعضی از متخصصان برای استفاده از این سموم دارای مجوز می باشند.

مواد شیمیایی مورد استفاده توسط شرکت‌های دفع آفات و حشرات:

متخصصان سمپاشی آفات و حشرات، به طور معمول از این مواد شیمیایی استفاده می‌کنند:

پیرِترین و پیرِتروئید: این مواد از رایج‌ترین حشره‌کش‌های مورد استفاده برای دفع ساس ها می باشند و بر سیستم عصبی حشرات تأثیر می‌گذارند. پیرترین از گل داوودی بدست می آید و پیرتروئید همسان شیمیایی آن است. برخی از انواع ساس ها نسبت به این داروهای شیمیایی مخصوصا به محصولات قدیمی‌تر، مقاوم شده‌اند.

سیلیکات: حاوی خاک دیاتومه است و از مواد خشک‌کننده محسوب می‌شود. این ماده با از بین بردن پوشش بیرونی بدن حشرات و نیز خشک کردن آب بدن، آنها را نابود می‌کند. تأثیر این ماده بر حشرات، فیزیکی می باشد؛ بنابراین حشرات نسبت به آن مقاوم نمی شوند.

کاربامات: با اینکه این مواد موثرتر از پیرترین و پیرتروئیدها هستند، اما حشرات نسبت به آن مقاوم شده اند.

نیکوتینوئید: این ماده بسیار مؤثر بوده و هیچگونه رسوب و اثری از خود به جا نمی گذارد. تاکنون حشرات هیچ مقاومتی نسبت به آنها نشان نداده‌اند.

پیرول: این ماده در اثرگذاری، سرعت کم و محدودی دارد، با این حال هیچ مقاومتی در برابر آن مشاهده نشده است.

استفاده از خشک‌کننده‌ها برای از بین بردن ساس ها بسیار موثر است و دارای مزایای مختلفی می باشد، از جمله:

ماندگاری طولانی دارد.

برای پستانداران کم‌ترین مسمومیت را ایجاد می‌کند.

احتمال کمی در ایجاد مقاومت دارد

به‌ عنوان روش پیشگیری‌کننده نیز محسوب می شود

پیشگیری از هجوم حشره ساس

از مهم‌ترین اقدامات کلیدی برای پیشگیری و کاهش ریسک هجوم ساس ، تشخیص سریع و به موقع حضور آنها می باشد. هرچه تعداد ساس ها کمتر باشد، از بین بردن‌شان نیز راحت‌تر و سریع‌تر خواهد بود.

مقابله با هجوم ساس ها در هر یک از چهار مرحله‌ی زیر صورت می گیرد:

۱. زمانی که برای اولین بار مشاهده شوند.

۲. زمانی که هجوم آنها در بخشی از منزل تثبیت شود.

۳. هنگامی که تعداد حشرات روز‌ به‌ روز درحال افزایش باشد.

۴. وقتی که به جاهای مختلف گسترش پیدا کنند.

این نکات می‌توانند در بازرسی و کشف سریع ساس بسیار مؤثر باشند:

ملحفه‌ها را برای یافتن لکه‌های ریز خون، چک کنید.

در بدن خود به‌ دنبال جای گزش ساس بگردید.

محل نگهداری حیوانات خانگی را با دقت بررسی و نظارت نمایید.

فاکتورهایی که کنترل ساس ‌ها را سخت می‌کنند، عبارتند از:

به‌ هم‌ ریختگی و شلوغی مخصوصا زیر تخت

درز دیوارها که جای مناسبی برای پنهان شدن ساس می باشد

هجوم ساس به واحدهای مجاور

سایر نکات برای پیشگیری از هجوم ساس

اجتناب از خرید وسایل دست‌دوم:تا جایی که امکان دارد از خرید تخت و وسایل دست‌دوم خودداری کنید، ولی اگر قصد خرید دارید، حتما آنها را با دقت بررسی نمایید و بعد به خانه بیاورید.

کم کردن به‌ هم‌ ریختگی‌ها: یکی از دلایل تجمع ساس ها ،به‌ هم‌ ریختگی و شلوغی وسایل است. این شرایط، جای مناسب و کافی برای پنهان شدن آنها فراهم می کند؛ بنابراین کم کردن این بی‌نظمی‌ها، فرصت پنهان شدن را از آنها می گیرد.

پر کردن درزها: از مواد مخصوص و خمیرهای درزگیر برای پر کردن درزها و شکاف‌ها استفاده کنید، البته بهتر است آنها را با چوب پر نکنید.

چک کردن اتاق هتل: ممکن استساس ها همراه با چمدان و وسایل از اتاق هتل یا خانه‌ی دیگران، وارد خانه‌ی شما شوند، بنابراین قبل از اقامت، با دقت اطراف آن را بررسی نمایید تا اثری از ساس در آنجا نباشد.

جلوگیری از پخش شدن ساس ها :تخت خود را با دور نگه‌داشتن از سایر وسایل و پوشاندن آن با کاور مخصوص، از آلوده شدن به ساس و انتقال آنها به دیگر نقاط منزل پیشگیری نمایید.

در مواجهه با ساس از چه کارهایی اجتناب کنیم؟

در صورتی که محل زندگی شما مورد هجوم ساس ها قرار گرفت:

آرامش خود را حفظ کرده و با استفاده از یک حشره‌کش مناسب، بدون ترس و نگرانی، برای از بین بردن آنها اقدام کنید.

هرگز از سموم دست‌ساز، باغی و کشاورزی استفاده نکنید، زیرا تأثیرات مخربی داشته و ممکن است مشکل را چند برابر کنند.

به هیچ عنوان از حشره‌کش‌ها و سمومی که مجوز و تأییدیه ندارند استفاده نکنید.

نباید حشره‌کش‌ها را روی بدن خود اسپری کنید، چون برای سلامتی شما خطرناک است.

استفاده از الکل، نفت و گازوئیل برای دور کردن حشرات خطرناک می باشد و ممکن است باعث آتش‌سوزی شود.

از جابه جا کردن وسایل از اتاقی به اتاق دیگر و دور انداختن آنها خودداری نمایید. چرا که این کار باعث انتشار بیشتر ساس ها می‌شود؛ بیشتر این وسایل به‌ راحتی قابل پاک‌سازی هستند.

وسایل را درون پلاستیک سیاه و در آفتاب قرار ندهید، این کار برای کشتن ساس ها ، گرمای لازم را ندارد.

درمان نیش ساس

درمان آثار نیش ساس شامل:

کرم‌های موضعی مثل کورتیزون برای بهبود خارش.

استفاده از آنتی‌بیوتیک خوراکی، درصورت ایجاد عفونت به‌ دلیل التهاب پوست اطراف محل گزش.

استفاده از داروهای کورتیکواستروئید، درصورت بروز واکنش‌های شدید آلرژیک.

داروهای آنتی‌ هیستامین برای بهبود واکنش‌های آلرژیک.

اغلب آثار نیش و گزش این حشرات در طی یک تا دو هفته بعد از گزش، بهبود پیدا می‌کنند.

علائم نیش ساس

ساس ها بیشتر در هنگام خواب از بدن میزبان خود تغذیه می‌کنند و از آنجا که مکیدن خون کاملا بدون درد انجام می‌شود، معمولا فرد میزبان متوجه نمی‌شود.

این حشرات هنگام مکیدن خون، مقداری از بزاق دهان خود را به پوست میزبان تزریق می‌کنند. درصورتی که ساس ها تنها یک میزبان را به مدت چند هفته دائما بگزند، آن فرد نسبت به بزاق ساس و مواد شیمیایی موجود در نیش آن حساس تر می شود؛ برای همین است که بسیاری از افراد به گزش این حشرات واکنش آلرژیک نشان دهند.

ساس نیز مانند کک‌، در یک ردیف نیش می‌زند بنابراین تقریبا در هر ردیف معمولا دو تا سه جای گزش وجود دارد. احتمالا مکیدن خون را بنا به دلایلی متوقف کرده و دوباره با فاصله‌ی یکی دو سانت از محل گزش قبلی، کار خود را از سر می‌گیرد.

ممکن است جای گزش این حشرات تا ۱۴ روز بعد از گزش بروز کند، اما به طور معمول در چند روز اول ظاهر می‌شود. جای گزش ساس ها از گزش کک بزرگتر بوده و معمولا در مرکز آن نقطه‌ی قرمز وجود ندارد و متورم و قرمز رنگ است.

اغلب افرادی که دچار گزش ساس می شوند هیچ واکنشی از خود نشان نمی‌دهند و حتی متوجه این اتفاق نمی‌شوند؛ برای همین تشخیص حضور و هجوم این حشرات و از بین بردن آنها بسیار دشوار است. برخی از افراد نیز ممکن است بیمار شوند وحالت تهوعداشته باشند. همچنین احتمال دارد باعث ایجاد اسکار یا عفونت پوستی بر اثر خاراندن پوست شود.

به ندرت پیش می آید که افراد به گزش ساس واکنشآنافیلاکسینشان دهند. آنافیلاکسی یا بیش‌دفاعی، نوعی واکنش آلرژیک جدی است که به‌طور ناگهانی ایجاد شده و می‌تواند منجر به مرگ شود. از علائم آنافیلاکسی می توان به ضایعات جلدی،خارش پوست، تورم گلو وفشار خون پاییناشاره کرد. همچنین بروز واکنش آسمی به گزش ساس ، نادر ولی ممکن است.

علت‌ها

از آنجا که ساس ها حشراتی تطبیق‌ پذیر هستند، دلایل و روش‌های مختلفی برای حضور و هجوم‌ آنها به منازل وجود دارد. ممکن است مسافران همراه با چمدان و وسایل خود، از جایی به جای دیگر منتقل کنند، یا با خرید وسایل دست دوم مثل میز و کمد وارد خانه شده باشند؛ بنابراین این وسایل را قبل از آوردن به منزل با دقت چک کنید. هرگز از تشک دست‌دوم نیز استفاده نکنید. ساس ها در آپارتمان ها ممکن است از طریق حفره‌ها و سوراخ‌های دیوار و همچنین لوله‌ها و کانال هایی که لوله‌کشی آب در آنها قرار دارد، از واحدی به واحد دیگر منتقل شوند.

با بررسی دقیق نشانه ها، می توانید براحتی وجود ساس را تشخیص دهید.

ممکن است خانه‌های خالی و ظاهرا تمیز هم ساس داشته باشند. ساس ها بدون غذا می‌توانند بیش از دو ماه زنده بمانند.

پیشگیری

هرچند پیشگیری از هجوم این حشرات موذی رختخوابی، کار بسیار دشوار است اما می‌توانید با اقدامات زیر از فراگیری آنها جلوگیری نمایید.

روی تخت و تشک خود را به وسیله کاورهای مخصوص بپوشانید؛ برخی افراد برای تسکین آلرژی نیز از آن استفاده می کنند. این کاورها معمولا توسط شرکت‌های دفع آفات فروخته می شود و در فروشگاه‌های مختلف نیز یافت می شود.

با پوشاندن تخت و تشک، ساس ها یی که در داخل کاور می‌مانند به دلیل عدم تغذیه‌ از بین می روند. استفاده از کاور برای تخت‌های جدید می تواند مانع از ورود حشرات به درزهای آن شده و تختخواب را تمیز و عاری از هرگونه حشره نگه دارد.

هنگام سفر، برای جلوگیری از خطر انتقال ساس به خانه خود، از قرار دادن چمدان روی تختخواب اجتناب کنید. علاوه بر آن بعد از سفر، حتما با جارو برقی داخل چمدان و درزهای آن را تمیز کنید و محتویات کیسه‌ی جاروبرقی را فورا دور بریزید. بهتر است کیسه را در فضای باز خالی کنید.

همچنین لباس‌هایی که در سفر با خود داشتید را جدا از لباس‌های دیگر قرار دهید و خیلی زود آنها را با آب داغ بشویید.

هرگاه متوجه شدید که در منزل ساس وجود دارد حتما با متخصص مربوطه تماس بگیرید و هرگز خودتان اقدام به از بین بردن آنها نکنید. چرا که ممکن است ساس ها در لباس‌های شما به سایر نقاط خانه منتقل شوند و شما نیز بدون داشتن تخصص و تجربه و آگاهی، با اقدامات ناشیانه اوضاع را بدتر کنید.

درست است که ساس ‌ها ناقل بیماری نیستند، اما می‌توانند کیفیت زندگی شما را تحت تأثیر قرار داده و موجباسترس، آشفتگی، ناراحتی، خجالتو خواب ناآرام شوند.

حقایقی درمورد ساس ها و بیرون کردن آنها از خانه

در اینجا به چند نکته‌ی مهم اشاره خواهیم کرد که هنگام جستجو برای پیدا کردن ساس ها و از بین بردنشان، باید به آن ها توجه داشته باشید.

زمان اوج فعالیت ساس ها برای تغذیه کردن از نیمه‌ شب تا ۵ صبح می باشد. البته ممکن است ساس ها ی گرسنه در هر زمان از روز تغذیه کنند، ولی به طور معمول نور آفتاب را دوست ندارند و تاریکی را ترجیح می‌دهند. تغذیه‌ی آنها در هر بار بین ۵ تا ۱۰ دقیقه طول می‌کشد و بعد از این مدت، حشره به مخفیگاه خود باز می‌گردد.

معمولا ساس ها هر ۵ تا ۱۰ روز تغذیه می‌کنند. با این حال می‌توانند تا مدت ۷۰ روز بدون غذا زندگی کنند. یک ساس درصورتی که تغذیه‌ی مرتبی داشته باشد، تا چند ماه زنده می‌ماند.

ساس ها میزبانان خود را از طریق جستجوی گرمای بدن و دی اکسید کربن موجود در بازدم آنهت، پیدا می‌کنند.

ساس ابتدا پوست میزبان را سوراخ کرده و بعد بزاق خود را در آن تزریق می‌کند؛ این بزاق حاوی ترکیبی از بی‌حس‌ کننده‌ ها بوده و به همین علت فرد میزبان، درد گزش حشره را حس نمی‌کند. همچنین وجود ترکیبات ضدانعقاد خون در بزاق این حشره، مکیدن خون را آسان می‌کند. در طی این فرآیند، ساس تا زمان سیر شدن کامل، خون میزبان را می‌مکد. جای گزش ساس ، تا وقتی که واکنش‌های پوستی بروز نکند، قابل تشخیص نمی باشد. ظاهر شدن جای گزش ساس ممکن است تا ۱۴ روز طول بکشد.

ساس ‌ها وقتی که کاملا بالغ شده باشند، می توانند تولید مثل کنند. ساس ماده، روزانه ۷ تخم می‌گذارد که این تعداد، در طول عمر ساس می‌تواند به صدها تخم برسد.

بر اساس نتایج تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۶ روی ساس ها انجام شد، این حشرات با وجود مقاومت در برابر نابودی، هیچ خطری برای سلامتی انسان نداشته و فقط باعث آزار و رنجش میزبان می‌شوند نه بیماری. تاکنون هیچ ارتباطی بین ساس و بیماری‌های انسانی یافت نشده است.

شاید تنها مشکلی که ساس برای سلامتی انسان ایجاد می کند، عفونت‌های ثانویه‌ی باکتریایی است که ناشی از خاراندن محل گزش می باشد و به طور مستقیم از گزش ساس ایجاد نمی شود. چرا که خاراندن پوست باعث خراشیدگی و بریدگی آن شده و باکتری‌های سطح پوست را به قسمت های عمیق‌تر آن منتقل می کند.

در واقع منبع هر عفونت باکتریایی از خود بدن انسان می باشد و به ساس ها مربوط نمی شود.

باورهای نادرست درمورد ساس

ساس ها در همه جای دنیا پیدا می‌شوند و ممکن است به هر خانه‌ای در هر محله و شهری هجوم ببرند ولی معمولا در مناطق شهری بیشتر هستند. در مورد ساس ها بهتر است این نکات توجه داشته باشید:

- ساس ها باعث انتقال بیماری نمی‌شوند.

- هجوم ساس در محل زندگی افراد کم‌ درآمد بیشتر نیست.

- ساس ها ممکن است هم در خانه‌های تمیز و هم در خانه‌های کثیف و نامرتب پیدا شوند.

- ساس ها با چشم غیرمسلح نیز قابل‌ مشاهده هستند.

- همواره مراقب محیط اطراف خود باشید چرا که از بین بردن ساس ها در مراحل اولیه‌ی حضورشان، همیشه راحت‌تر است.

فرم تماس

هدف ما ارائه بهترین خدمات به شما می باشد . مشتاقانه منتظر نظرات و انتقادات شما هستیم .